You are currently viewing Egidijus Vareikis. Kiek yra šalių pasaulyje?

Egidijus Vareikis. Kiek yra šalių pasaulyje?

Atrodytų, tai visai vaikiškas klausimas – imk ir suskaičiuok.

Jei klausiate manęs, atsakau, kad apie du šimtus, nes, prisipažinsiu, taip ir negaliu tiksliai suskaičiuoti. Aiškaus atsakymo neduos nei žemėlapis, nei kokia nors vikipedija. Atsakymas, pasirodo, ne tiek geografinis, kiek… filosofinis.

Taigi, jei norite žinoti, kiek valstybių yra pasaulyje, pradžioj atsakykite į klausimą, kas yra ta valstybė.

Atrodytų, kad teisingiausią atsakymą pateiks Jungtinių Tautų organizacija, jungianti, kaip sakoma, visas šalis. Tai universali globali bendrija. JT dokumentai sako, kad organizacijai šiuo metu priklauso 193 suverenios valstybės, dar 2 turi stebėtojos statusą. Tad viso – 195. Šios šalys bendrauja tarpusavyje kaip suverenūs tarptautinės teisės subjektai, jos skirtingomis spalvomis yra nurodomos pasaulio žemėlapiuose, jos turi savo vėliavas, herbus himnus, valstybių vadovus, joms galioja tarptautinė teisė, jų atstovai turi diplomatinį imunitetą ir t.t.

Mes ir mūsų kaimynai kaip tik tokie. Jei norite žinoti, kas tie kuklūs JT stebėtojai, tai pasakysiu, jog tai Vatikanas (Šventasis Sostas) ir… Palestina. Šventasis Sostas savotiškai sako, kad tikroji Dievo karalystė yra ne šiame pasaulyje tad pilnos narystės ir nesiekia, dėl Palestinos sudėtingiau – tai valstybė, kuri lyg ir kuriasi, bet dar nėra sukurta. Jungtinių Tautų sąraše ji atsirado 2012 metais. O jauniausia suvereni pasaulio valstybė su visomis teisėmis yra Pietų Sudanas., „gimęs“  2011 metais.

Žemėlapiai kartais „pameluoja“ ar turi „savo nuomonę“, parodydami taip pat šalis, kurias pripažįsta ne visa tarptautinė bendruomenė, o tik atskiros šalys arba iš viso niekas nepripažįsta. Pamenu sovietinius laikus, kaip žemėlapiai nepripažino Pietų Korėjos ar viso Izraelio. Šiandien tokių iš dalies pripažintų valstybių (ar „valstybių“) yra apie dvidešimt. Taivanas (Kinijos Respublika), Kosovas, Abchazija, Pietų Osetija, Kalnų Karabachas, Padniestrė, Šiaurės Kipras, Somalilandas, Puntlandas, Vakarų Sachara, Kuko salos, Niue… Dar Donecko ir Luhansko respublikos. Kai kuriuos buvo atsiradę ir dėl įvairių priežasčių išnyko, tarkime Islamo valstybė ar neilgai gyvavusi Krymo respublika.

Dar vienas būdas paskaičiuoti realų valstybių skaičių yra patikrinti, kiek jų dalyvauja tarptautiniame olimpiniame judėjime. „Sportuoju – vadinasi egzistuoju“. Jei stebėjote olimpiados atidarymo ceremoniją, gal ir pastebėjote, kad joje buvo 206 šalių-narių vėliavos, šiek tiek daugiau nei prie JT būstinės Niujorke. Nepriklausomos olimpinės šalys yra ne tik Taivanas (šiame kontekste vadinamas Kiniškuoju Taipėjumi) ar Kosovas, bet ir Puerto Rikas, Bermudai, Aruba…

Ir tai dar ne viskas. Gausi šalių-narių skaičiumi organizacija yra futbolo federacija FIFA. Ji turi 211 lygiateisių narių, kurias taip pat galime laikyti šalimis. Tokios yra Anglija, Škotija, Velsas, Šiaurės Airija, Gibraltaras, dar keletas formaliai priklausomų teritorijų.

Galiausiai, galima sakyti, kad šalių yra tiek, kiek turi savo atskirą sutartinį savo šalies kodą (ISO kodas).  Mes turime savo LT. Pasirodo ISA šalių yra… 249. Taigi visu pusšimčiu daugiau nei Jungtinėse Tautose. Ten rasime ir Suomijai priklausančias Alandų salas, Danijos valdomą Grenlandiją… rasime net Antarktidą. Ir dar daug ką.

Tad nemanykite, kad taip lengva pasakyti, kiek gi valstybių galiausiai yra pasaulyje. Pasakysiu vieną – jų vis daugėja.

Egidijus Varekis