You are currently viewing Egidijus Vareikis. Geopolitikos diagnostika: Vokietija – Venesuela – Indija ir Kinija

Egidijus Vareikis. Geopolitikos diagnostika: Vokietija – Venesuela – Indija ir Kinija

Vokietija

Faktas:

Svarstoma, ar stabdyti Nord Stream 2 projektą.

Diagnozė:

Rusijos demokratinė opozicija tampa realia valdžia. Aleksejaus Navalno nuodijimo skandalas kelia krizę iki šiol pragmatiškais laikytuose Vokietijos-Rusijos santykiuose.

Ar Nord Stream 2 sustabdymas gali tapti viena iš sankcijų Rusijai nubausti? Dauguma sutinka, kad taip, ir čia ryškėja viena iki šiol slėpta tiesa – projektas labai reikalingas Rusijai, vokiečiams gi nelabai.

Paaiškėja ir daugiau „keistų“ dalykų – Vokietijos valdžia, sakiusi, kad Nord Stream 2 yra privatus projektas, patvirtina, kad ne privatus. Juokinga tai, kad svarstoma, ar Rusijai tokai sankcija nebus per skaudi – juk Navalnas tik vienas (kol kas), o Rusija didelė. Šiaip ar taip demokratija turi sielą, Rusijai taip lyg niekur kieno išsisukti nepavyks, ji jau peržengė ribas.

Venesuela

Faktas:

Vyriausybė amnestavo daugiau kaip 100 opozicijos politikų.

Diagnozė:

Prasidėjusi pandemija Venesuelos problemas nustūmė į politikos paraštes, tačiau jos neišnyko. Demokratinės opozicijos kova prieš Maduro režimą tęsiasi. Amnestija, kuri atsirado daug kam netikėtai, nebuvo sutikta vienareikšmiškai, panašu, kad tai pastangos suskaldyti opoziciją į tuos, kurie laikosi nuomonės, kad Maduro valdžia neteisėta ir ją reikia versti ir „minkštuosius“, kurie sako, kad galima susitarti.

Kažkur girdėta… Netoli mūsų Baltarusija. Briuselis sako opozicijai – jūk kaip nors susitarkite. O tai reiškia ne ką kitą, kaip diktatoriaus įteisinimą.

Indija ir Kinija

Faktas:

Nauji ginkluoti susirėmimai tarp Indijos ir Kinijos karių Kašmyro regione.

Diagnozė:

Visi karai prasideda iš pirmo žvilgsnio dėl menkniekio, kuris karo tikrai nevertas. Atrodo tikrai kvaila kaip dvi didžiausios pasaulio valstybės kariauja dėl kažkokios negyvenamos laukymės.

Iš tikro karas ne dėl laukymės. Indija ir Kinija pastaraisiais metais kovoja dėl įtakos Indijos vandenyno salose, indai stengiasi (ir neretai sėkmingai) griauti Kinijos „vieno kelio“ iniciatyvas…

Kalbėta, kad XXI amžius bus Azijos amžius. Gali nutikti taip, kad taps amžiaus konfliktu.