You are currently viewing Geopolitikos diagnostika: Rusija – Mali – Izraelis

Geopolitikos diagnostika: Rusija – Mali – Izraelis

Rusija
 
Faktas:
 
Įtariama, kad bandyta nunuodyti vieną žymiausių Rusijos valdžios kritikų – Alekseju Navalną.
 
Diagnozė:
 
Kai kas sako, kad Putinui nepasisekė – Navalnas gyvas, o dar papuolė pas vokiečius, kurie objektyviai ištirs visas aplinkybes… Ir kodėl tai nesėkmingai nuodijo, ir kodėl atidavė?

 Panašesnė į tiesą versija yra kita. Navalno nuodijimas atliktas kaip tik pagal Putino scenarijų. Žmogžudystės fakto nėra, jo ir nereikia, Navalnas kur kas geriau gyvas. Jis – simbolis opozicijos, kuri Putinui nuversti pakankamos jėgos neturi, o jos ir neturės, jei kiti bijos eiti Navalno pėdomis. O po vokiečių tyrimo tikrai bijos. Šitos baimės priešintis, šitos panikos Putinui kaip tik ir reikia.
 
Mali
 
Faktas:
 
Šalyje įvykdytas karinis perversmas.
 
Diagnozė:
 
Prieš keturis-penkis dešimtmečius Afrikoje valdžias dažniau keisdavo perversmai, nei kokie rinkimai. Šiandien rinkimų daugiau, tačiau jie neretai sukelia daugiau problemų, nei atneša sprendimų.
 
Mali perversmas nėra koks nors nedidelės šalies vidaus reikalas. Paradoksalu, bet Europai šioje šalyje svarbu ne formalios demokratijos likimas, bet stabilumas ir… savos garbės išsaugojimas.
 
Prieš beveik dešimtmetį Mali tapo islamo džihadistų inkubatoriumi. Europa, suprantama, ėmėsi misijos tramdyti islamistus ir, neva, stiprinti demokratiją. Pirmoji misija pavyko tik iš dalies, antroji, kaip matosi, nepavyko visai. Mali buvo Prancūzijos valdžia, tad visų pirma išdidaus Macrono garbės reikalas yra kažkaip išsaugoti savo misijas šioje šalyje, kuriose, beje, dalyvauja ir mūsų kariai.
 
Izraelis
 
Faktas:
 
Sunkai suformuota koalicija šalyje klimpsta į naujus nesutarimus. Šį kartą dėl biudžeto.
 
Diagnozė:
 
Klausimas tik toks – kiek dar krizių gali leisti sau Izraelio demokratija. Labai panašu, kad šalies jėga yra ta, kad pastovios grėsmės akivaizdoje izraeliečiai žino, galį visada susivienyti, kad tik labai reikės. O kai nereikia labai, galima sau „tradiciškai nesutarti“, kiek naujų rinkimų prireiktų.
 
Arabai nesutaria tarpusavyje ir yra silpni visada, kai reikia sutarti. Žydai nesutaria, bet yra stiprūs. Kai reikia.

LR Seimo narys Egidijus Vareikis